פתיחת סתימות
5 (100%) 1 vote

פתיחת סתימות ביוב

פתיחת סתימות ביוב מתבצעת כיום ע"י גילוי הסתימה באמצעות מכשירי צילום מתקדמים המוחדרים לצנרת מכל פתח המאפשר גישה נוחה וקרובה למקור הסתימה. לאחר גילוי הסתימה מתבצע ניקוי ושטיפת הצנרת באמצעות צינור לחץ מים גבוהה וכלי ניקוי נוספים המוחדרים לקו הביוב, עוברים על כל אורכו ,מנקים ושוטפים את הקו ולבסוף מתבצע תיקון הצנרת.

גם אינסטלטור, מנוסה ככל שיהיה ללא הציוד המתאים פשוט יעשה עבודה עיוורת ומיותרת ורב הסיכויים, לא יקלע לנקודה הנכונה. הציוד המתוכנן לצילום קווי ביוב , מיועד להחדרה וניווט בתוך קווי הביוב המסועפים ומצליח למאתר אפילו את מוקדי הבעיה העמוקים ביותר. לאחר זיהוי סיבת ומקור הסתימה, הבעיה מטופלת באופן שלא תחזור יותר

להלן מספר סיבות נפוצות לסתימות בביוב:

 • סוג צנרת – סתימות ביוב יכולות להיגרם בכל סוג צנרת אם כי יש נטיה לצנרת מגולוונת או עשויה נחושת , לצבור יותר אבנית וקורוזיה מאשר צנרת פלסטית SP למשל ולכן פוטנציאלית לגרום ליותר בעיות לאורך הזמן.
 • הידבקות השפכים לדפנות הצנרת בעקבות הצטברות שמני מאכל המגיעים מכיור המטבח
 • צמיחת שורשים החודרים אל בורות הביוב מפתחים קטנים או סדקים שנוצרו אל תוך הצנרת
 • שיפוע לא נכון של הצנרת – הסיבה יכולה לנבוע מטעות של חישוב זווית הצינות בזמן ההתקנה או הזווית יכולה להשתנות עם השנים ביחס למיקום שלה וסוג הבסיס.
 • חיבורים לא תקינים בין חלקי הצנרת ובין הצינור לביוב
 • שימוש במטליות ניגוב לחות בשירותים
 • התיישנות הצנרת ( במיוחד בסוג הצינורות המתכתיים שהיו מקובלים בעבר)

סתימות בביוב יכולות להיגרם ממספר רב של סיבות , כאלה שתלויות באופן השימוש וכאלה שלא , אבל מניסיונינו, רב הבעיות ניתנות למניעה ע"י ידי שימוש נכון ותחזוקה נכונה של השירותים , כיורים, אמבטיה ומקלחת .

פתיחת סתימה בכיור עם דגש על כיור מטבח

בגדול, פתיחת סתימה בכיורי הבית כדאי לבצע באופן מקצועי רק במקרים קיצוניים של סתימות חמורות שלא הצלחתם להתמודד איתן לבד. יש דגש מיוחד על פתיחת סתימות בכיור מטבח בגלל הבעייתיות הגבוהה יותר בכיור זה אשר אליו נשפכים שאריות מזון באופן יום יומי. אז קודם שנגיע לדרכי הטיפול המקצועיות בואו ניגע בכמה שיטות לפתיחת הכיור שתוכלו לבצע בעצמכם וגם נזכיר כמה המלצות לתחזוקה נכונה ומניעת הבעיה.

 1. המלצה שנשמעת פשוטה לביצוע – פשוט הימנעו ככל האפשר משפיכת שמנים לכיור – סיימתם לטגן? נשאר בסיר עודף שמן לאחר הבישול? שיפכו את השאריות בשירותים ולא בכיור. באופן כללי כדאי להימנע משפיכת שאריות של בישול לתוך הכיור וגם לוודא כי רשת הכיור יושבת במקומה ואוספת חלקי מזון, ירקות וכו. יש לרוקן את הרשת בכל פעם שזאת מתמלאת לכלוך, אל תוך הפח. לא להתעצל!
 2. ריכשו פומפה – זהו כלי יעיל פשוט וזול ואפשר להשיגו בכל חנות כלים. מניחים את חלק הגומי של הפומפה על פתח הכיור ודוחפים את המקל כלפי מטה מספר פעמים באופן היוצר ואקום ויניקה, לאחר הפעולה, הזרימו מים חמים אל תוך הכיור וחזרו על הפעולה מספר פעמים.לא תאמינו כמה סתימות כיור נפתחות והבעיה נפתרת באופן זה.פומפה לפתיחת סתימות בכיור
 3. טיפול בסיפון – סיפון זהו הצינור מתחת לברז המעוצב בצורת האות P או S. אפשר להגיע אליו בד"כ בפתיחת דלת הארון שמתחת לכיור.צורתו המוזרה תוכננה כדי למנוע מריח רע מהביוב לצאת חזרה לכוון הכיור.לצורה הזו יש גם חיסרון – לסיפון יש נטיה להסתם אם יכנסו אליו חתיכות מזון גדולות יחסית, או / וגם הצטברות של שמנים ושאריות קטנות יותר לאורך הזמן.על מנת לשחרר את הסתימה, הניחו דלי מתחת לסיפון ולבשו זוג כפפות, פתחו את הברגת הסיפון המרכזית אשר מעל כוס המחסום והוציאו את הכוס, נקו את הצינור והכוס מלכלוך והבריגו חזרה את החלקים, שימו לב להחזיר את הגומיה שיושבת על הכוס.פתיחת סתימות בכיור מטבח - מבנה סיפון
 4. השתמשו בחוט ברזל – החדירו חוט ברזל גמיש אל תוך חור הצינור, סובבו ו"שחקו" איתו בתנועות מעגליות ומעלה מטה. אם אין לכם חוט, ניתן לאלתר אחד ממתלה בגד מתכתי ישן.שיטה זו עובדת טוב אם יש חתיכה גדולה החוסמת את הצינור.
 5. חומר פותח סתימות – יש חומרים כימיים המיועדים לפתיחת סתימות בכיור המטבח, אבל לפני שאתם רצים לקנות, נסו את יעילותם של החומרים האלה שהם יותר פשוטים, ידידותיים לסביבה וזמינים בכל בית ללא הוצאות מיותרות:  * ערבבו חצי כוס סודה לשתיה עם כוס מים חמים, שפכו לכיור והמתינו מספר דקות ע"מ לתת לחומר לפרק את השומנים וחיזרו על הפעולה מספר פעמים. אפשר לחילופין או בנוסף להשתמש גם בחצי כוס אבקת כביסה באותו אופן, באבקת כביסה יש אנזימים המיועדים לפירוק של שומנים עקשנים.

 

 

פתיחת סתימה במקלחת
פתיחת סתימה באמבטיה
פתיחת סתימות בצנרת
פתיחת סתימה בשירותים

פתיחת סתימה באסלה