איתור נזילות במצלמה טרמית
5 (100%) 1 vote

איך עובדת המצלמה התרמית ומה יתרונותיה ?

מדובר במצלמה מתקדמת ומשוכללת אשר ביכולתה לחוש בפילוג הטמפרטורות של האובייקט המצולם. המצלמה הטרמית מזהה קרינה אינפרה אדומה אותה לא ניתן לזהות באמצעות העין האנושית, וגם לא באמצעות מצלמה רגילה.

איתור נזילות במצלמה טרמית פועל על עקרון הפרש טמפרטורות, מאחר שנזילה החבויה בקיר משנה בהכרח את הטמפרטורה במיקומה, ביכולתה של מצלמה טרמית איכותית לאתר בזמן קצר ולהציג על מסך מתקדם, באמצעות פילוג צבעים, את מיקום הנזילה. מצלמות אלה לא תמיד נמצאות בשימוש בעלי מקצוע, שרברבים וקבלני אינסטלציה, ואלה, מגיעים לרוב לאחר שכבר התפרצה תקלה חמורה, בעיקר בדמות רטיבות בקיר, עובש וכדומה. לאינסטלטורים בודדים שהשקיעו במצלמה, זו תסייע רבות באיתור המיקום הנקודתי של הנזילה לכניסה מהירה ונקיה.

שימושים נוספים למצלמה התרמית

בעל מקצוע נוסף אשר המצלמה המקצועית מהווה עבורו כלי עבודה חשוב הוא בודק מבנים. כניסה לבית חדש, בין אם מדובר בדירה חדשה מקבלן ובין אם בדירה יד שנייה, מחייבת בדיקה מעמיקה המחייבת ניסיון ואת הציוד הנכון לביצוע.

בדק בית מקצועי יכלול את בדיקת המבנה והליקויים בו, מערכות גילוי וכיבוי האש ותקינותן, מערכת החשמל ומערכת האינסטלציה והביוב. מאחר שלא סביר יהיה לבצע כניסה פולשנית אל קירות הבית על מנת לבחון את איכות הצנרת הפנימית ותקינותה, בדיקה ואיתור נזילות בקירות באמצעות מצלמה תרמית מהווה פתרון מתקדם ואיכותי לקבלת תמונת מצב אמתית . בדיקות מסוג זה יש לבצע כמובן לפני חתימה על חוזה רכישה, מאחר שליקויים ותיקונים בבסיסו של מבנה עשויים לעלות כסף רב ולדרוש זמן יקר, מה שבהכרח ישפיע על קיום העסקה, או לפחות על מחירה.

סוגי מצלמות תרמיות

בבחינה של מצלמות תרמיות למטרת איתור נזילות נבדיל בין מצלמות הרגישות לאורך גל קצר, אלו הרגישות לאורך גל בינוני וכאלה הרגישות לאורך גל ארוך. ככל שהרגישות היא לאורך גל ארוך יותר המצלמה תהיה איכותית יותר ותבטיח תוצאה מדויקת יותר. בעבר, מצלמות אלו אופיינו בהתחממות גבוהה השמישות לזמן קצר ו/או נזקקות לאמצעי קירור, אלא שההתפתחות הטכנולוגית הולידה דור חדש של מצלמות תרמיות איכותיות ועמידות בעלות חיישן מתקדם שאינו זקוק לקירור כלל.

מעבר לזה, איכות המצלמה נבחנת בדומה למצלמות רגילות בחדות הצילום ובאיכות המסך המלווה אותה, כאשר מסכים רחבים יותר בעלי תמונה חדשה יעניקו נוחות בעבודה ואיכות הצילום שתאפשר בחינה יסודית של המערכת הפנימית של הבית. פרמטר נוסף שכדאי להביא בחשבון הוא את ניידות המצלמה, נוחות הנשיאה שלה ומשקלה, שכן מדובר בכלי עבודה נייד אחרי הכל.

חשוב מאוד לגלות את הנזילה בזמן

לאיכותה של הצנרת הפנימית בבית ישנה חשיבות רבה בשמירה על המבנה, בעיקר בשל העובדה כי מאחר שהיא חבויה בין הקירות ואינה נראית לעין, יכול לחלוף זמן רב עד לזיהוי תקלה פשוטה כגון נזילה, מה שיהפוך את תהליך התיקון למסורבל ויקר הרבה יותר. על מנת לתת מענה לבעיה, עומדת לרשותנו הטכנולוגיה המתקדמת ביותר בדמותן של המצלמות התרמיות.

 לסיכום,

שימוש במצלמה טרמית מאפשרת ניתוחים לא פולשניים, בדיקות פנימיות מדויקות וכן איתור נזילות בקירות ובמבנים ללא תהליך מסורבל של שבירת הקיר ו/ או הקרמיקות ותיקונן לאחר מכן. לעתים, גם במקרים שבהם תוצאותיה של הנזילה כבר ניכרות ואין ספק בצורך לבקוע את הקיר במטרה להגיע לצנרת הפנימית ולטפל בה, יכולה מצלמה תרמית טובה לסייע באיתור המיקום המדויק של הנזילה, במטרה לבצע כניסה נקיה ככל האפשר ולהפחית מעצמת הנזקים למבנה בדרך אליה.

בין אם אתם מבקשים לאתר נזילה בביתכם לאחר שהופיע רטיבות על הקיר המקביל, או בשל רעשים פנימיים הנשמעים דרך הקיר בשעת זרימת המים, ובין אם אתם זקוקים לבדק בית בעבור ביתכם העתידי החדש, ודאו כי לבעל המקצוע המוזמן ישנה מצלמה תרמית איכותית שביכולתה לספק מענה, שכן בלעדיה אין בכוחו לתת לכם תמונת מצב אמתית למה שקורה בעומק הקירות אלא הערכות והשערות בלבד.